Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Z ZUS do KRUS.
Autor Wiadomość
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
Wysłany: 2010-06-06, 20:07   Z ZUS do KRUS.

Szukałem w sieci informacji jak najprościej przejść z ZUS do KRUS.

Znalazłem taką stronę:
http://zostanrolnikiem.republika.pl/index.html
Wystarczy, że staniesz się posiadaczem/posiadaczką 1ha ziemi. Jeżeli nie chcesz kupować ziemi (co jest bardzo opłacalną inwestycją) możesz ją również wydzierżawić.

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników
na II kwartał 2010 r.
http://www.krus.gov.pl/kr...eczne-rolnikow/

Informacja o zasadach ubezpieczenia społecznego rolników w 2010 r.
http://www.krus.gov.pl/fi..._ubezp_2010.pdf

Jak zostać rolnikiem i móc budować siedlisko.
http://forum.muratordom.p...C4%87-siedlisko

DZIERŻAWA GOSPODARSTWA A UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE ROLNIKÓW
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=799

Duży problem to (może się zmieni):
Rolnikom nie dolicza się stażu w ZUS.
Ale:
Ministerstwo Rolnictwa planuje nowelizację przepisów, które ograniczają łączenie staży ubezpieczeniowych w KRUS i ZUS
Dane z 06-04-2009
http://www.rp.pl/artykul/...tazu_w_ZUS.html
http://praca.gazetaprawna...enia_w_zus.html
http://www.gunther.com.pl...e-ubezpieczenia
http://www.agroinformacje...-emerytury.html

Prawo do emerytury rolniczej uzyska zatem osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która poza wiekiem emerytalnym (60 lat w przypadku kobiety, 65 lat w przypadku mężczyzny), będzie legitymować się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Gdy ubezpieczony w KRUS nie posiada 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego, wówczas okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. W takim przypadku emeryturę pracowniczą zwiększoną o część rolną, wraz z emeryturą kapitałową, będzie wypłacać ZUS.
http://forumprawne.org/za...liczyc-zus.html

Podsumowując:
1. Prawo do ubezpieczenia w KRUS daje wydzierżawienie 1 ha (przeliczeniowego) ziemi, brak DG, brak pracy na etacie.
2. Prawo do emerytury rolniczej otrzymamy podlegając przez 25-lat wyłącznie ubezpieczeniu w KRUS.
(ZUS nie jest wliczany do KRUS, KRUS do ZUS tak)

Czy trzeba być zameldowanym w miejscu wydzierżawienia ?
Jak jest aktualnie ?
 
   
rychtyk
Starszy Bojownik

Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 338
Wysłany: 2010-06-06, 21:28   

Ten system jest chory, KRUS żeruje na skarbie państwa, skarb państwa na ZUSie, a ZUS na ubezpieczonych, przy czym sam ZUS jest piramidą finansową. Podobno mamy jeden z lepszych systemów ubezpieczeń społecznych w europie :mrgreen:
Todo dobra robota :-)
 
   
godot 
weteran

Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 561
Wysłany: 2011-01-11, 22:47   2012 - koniec KRS-u?

Dla niejednego to może być koniec świata;)

http://biznes.onet.pl/kon...67,1,news-detal

Cytat:
Od 1 marca 2012 roku budżet państwa przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Przepisy trzeba będzie zmienić zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że są niezgodne z Konstytucją(...)
 
 
   
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
Wysłany: 2011-02-19, 09:13   

Tajemnica jednego hektara.

W dzisiejszych czasach zapanowała ogromna moda na eko-osady – to bardzo dobrze – jednak ideologia, która leży u podstaw eko-osadnictwa nie jest niczym nowym. Pomysły te są tak stare, jak stare są ślady istnienia inteligentnych i wrażliwych istot na naszej planecie. Stare, lecz zawsze świeże i zawsze aktualne.
http://dobraidea.pl/2011/...ednego-hektara/
 
   
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
Wysłany: 2011-02-20, 18:48   

Hodowla jednego zwierzęcia rasowego to dział specjalny w rolnictwie upoważnia do ubezpieczenia w KRUS bez posiadania ziemi.
Wystarczy dopilnować formalności, opłacać odpowiednie składki (niewielkie w porównaniu do ZUS, Działalności gospodarczej).
http://www.dogomania.pl/t...dowla-ps%C3%B3w
http://www.forum-kynologi...-a-ZUS-czy-KRUS

Jak to jest nic się nie pozmieniało ?
 
   
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
Wysłany: 2011-03-28, 09:54   

22 grudnia 2010 r.
W 2011 roku rolnicy zapłacą składki do KRUS według obowiązujących stawek.

Przedstawiciele rolników zasiadających w Radzie Ubezpieczenia Społecznego Rolników podjęli uchwałę, że wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal będzie wynosić 36 zł miesięcznie. Osoby objęte ubezpieczeniem na wniosek, w ograniczonym zakresie, zapłacą 12 zł miesięcznie.

W I kwartale 2011 roku nie zmienią się także składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, których wysokość jest obliczana na podstawie tzw. emerytury podstawowej (706,29 zł). Jej wysokość ulegnie zmianie dopiero po marcowej waloryzacji. Do tego czasu rolnicy posiadający gospodarstwa rolne do 50 ha łącznie na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie zapłacą 321 zł za jedną osobę ubezpieczoną. Tyle samo zapłacą za domownika, i to bez względu na wielkość gospodarstwa. Osoby posiadające gospodarstwa rolne od 50 do 100 ha wydadzą 576 zł. Gospodarstwa od 150 do 300 zapłacą 831 zł, od 150 do 300 ha – 1083 zł, a powyżej 300 ha – 1338 zł. Składki muszą być zapłacone do końca stycznia za cały IV kwartał tego roku.
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2011-03-28, 10:53   

Nie zapomnij dodać, że te 321 to kwartalnie, czyli dalej rolnik mający 500 hektarów, gospodarkę wartą ponad 10 milionów zł, zapłaci 490 zł miesięcznie, połowę tego co właściciel wartego 300 zł straganu na rynku.
 
   
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
Wysłany: 2011-04-04, 01:08   

Szkoda, że po wydzierżawieniu 1ha, opłacaniu składek w KRUS nie można prowadzić gospodarstwa, korzystać z dofinansowania z UE, trzeba posiadać status rolnika.

"Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy, gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednimi kwalifikacjami – np. stażem pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołą o profilu rolniczym."

Właśnie odmówiono mi wydania warunków zabudowy zagrodowej z uwagi na fakt że nie jestem rolnikiem. Zażądano ode mnie dowodów w postaci numeru ubezpieczenia KRUS oraz zaświadczenia że pracowałem na gospodarstwie od 5 lat.
http://www.budujemydom.pl...6128/Itemid,33/

Kiedy pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym zaliczamy do pracowniczego stażu pracy ?
http://prawnikow.pl/forum...tazu-pracy-.htm

Aby zdobyć wymagany staż trzeba mieć status domownika w gospodarstwie rolnym.

"Interpelacja w sprawie wykładni pojęcia domownik na gruncie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
[...]
3) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Szczególne wątpliwości interpretacyjne budzi pkt 2 cytowanego przepisu, a więc co należy rozumieć przez pozostawanie z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym i zamieszkiwanie na terenie gospodarstwa lub w bliskim sąsiedztwie. Istnieją bowiem dwie wykładnie tego postanowienia, a mianowicie wykładnia oparta na przepisach prawa cywilnego, gdzie przez miejsce zamieszkania należy rozumieć miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 K.c.), oraz wykładnia oparta na przepisach prawa administracyjnego, gdzie przez miejsce zamieszkania rozumie się miejsce gdzie dana osoba jest zameldowana. Brak precyzji w redakcji cytowanego przepisu może powodować różne jego stosowanie i dla przykładu nieobejmowanie ubezpieczeniem społecznym osoby bliskiej rolnikowi tylko dlatego, że nie jest zameldowana w gospodarstwie rolnym, chociaż zamieszkuje w nim stale i z takim zamiarem pracuje w gospodarstwie.

W związku z powyższym zapytuję: Czy do objęcia osoby bliskiej rolnikowi prowadzącemu gospodarstwo rolne ubezpieczeniem społecznym w oparciu o powołaną na wstępie ustawę konieczne jest zameldowanie tej osoby w gospodarstwie rolnym, czy też zamieszkiwanie jej w gospodarstwie w rozumieniu przepisu art. 25 K.c.?

Odp.
Wobec braku definicji pojęć osoba bliska oraz pozostawanie z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkiwanie na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie krąg osób wypełniających podane wyżej wymogi ustawowe wyznacza specyfika pracy domowników rolnika, w której nie może występować element wynagrodzenia, typowego dla stosunku pracy.

Powoduje to, że domownikiem rolnika - w rozumieniu ubezpieczenia społecznego rolników - jest osoba związana z rolnikiem takimi więzami rodzinnymi lub quasi- rodzinnymi, które uzasadniają wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym bez wynagrodzenia z tego tytułu, zamieszkująca wspólnie z rolnikiem lub w takiej odległości od gospodarstwa, która pozwala bez przeszkód codziennie przebyć drogę z miejsca zamieszkania do gospodarstwa i z powrotem. W praktyce oznacza to bezpośrednie sąsiedztwo z rolnikiem bądź na tyle bliskie, że umożliwia w razie potrzeby wielokrotny w ciągu każdego dnia, łatwy i szybki osobisty kontakt rolnika i domownika, a co najważniejsze, stałe wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym pod kierunkiem rolnika.

Zamieszkiwanie w gospodarstwie rolnym lub bliskim sąsiedztwie wskazuje, że zameldowanie nie jest warunkiem niezbędnym do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników przez domownika. Niezbędne natomiast, bez czego obowiązek ubezpieczenia domownika nie może zaistnieć, jest wykonywanie przez niego stałej pracy w gospodarstwie rolnym. Wykonywanie stałej pracy przez domownika, w myśl art. 38 pkt 4 ww. ustawy, rolnik i domownik potwierdzają zgodnymi oświadczeniami."
http://www.gover.pl/k5/po...ecznym-rolnikow
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10