Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Co-housing.
Autor Wiadomość
TodoEko 
Starszy Bojownik


Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd: PL
  Wysłany: 2010-08-01, 02:48   Co-housing.

Co-housing to nie komuna ani nie wspólnota mieszkaniowa. To duński trend mieszkaniowy, który podbija świat. Mieszkańcy kameralnych osiedli dzielą się zasobami, czasem i umiejętnościami. Tego nam dzisiaj potrzeba?

Na przekór stereotypom.

Zaskakujące, że pierwszymi, którzy posmakowali tego sposobu życia i spopularyzowali go byli uznawani za zamkniętych w sobie Skandynawowie. Zaskakujące o tyle, że zaproponowali otwarcie się na otoczenie i zacieśnienie więzi z sąsiadami. Wszystko pod szyldem co-housingu. Termin, który nie doczekał się polskiego odpowiednika opisuje zjawisko tworzenia przez mieszkańców kilku sąsiadujących ze sobą, ale odrębnych nieruchomości grupy, która samodzielnie projektuje okolicę i chce nią świadomie zarządzać.

Wspólne place zabaw, ale nie tylko...
Tyle w kwestii teorii, a co w praktyce? Osiedla funkcjonujące na zasadzie co-housingu to położone w bezpośrednim sąsiedztwie domy (zwykle nie więcej niż czterdzieści), których mieszkańcy – choć są właścicielami prawnie odrębnych nieruchomości - decydują się na zagospodarowanie części otaczającej ich przestrzeni tak, by stanowiła użytek wspólny. Nie idzie tylko o place zabaw i skwery, mowa o wspólnych kuchniach i jadalniach, pralniach, pokojach zabaw dla dzieci, pomieszczeniach do relaksu, siłowniach, czytelniach, najczęściej skupionych w jednym budynku, otwartym dla wszystkich członków. Utarł się już zwyczaj, że w każdym z takich sąsiedztw przynajmniej kilka razy w tygodniu wspólnie przygotowuje się i spożywa posiłki. Opieka nad tym, co należy do wszystkich dotyczy każdego z członków wspólnoty i ma scalać grupę.
http://otodom.pl/wiadomos...-2-0-id897.html

Cohousing po polsku.

W Polsce cohousing pojmowany jako wspólne budowanie nie jest zjawiskiem rzadkim. Można więc zaobserwować nabywanie działek i budowę budynków mieszkalnych wspólnymi siłami przez kilka osób. Takie próby często podejmuje na przykład rodzeństwo z rodzinami na działkach przekazywanych im przez rodziców. Jednak dotychczas taka forma budownictwa była głównie domeną obszarów wiejskich. Teraz również w dużych miastach można spotkać coraz więcej osób zniechęconych sposobem prowadzenia inwestycji przez deweloperów i zarządzania budynkami przez spółdzielnie, którzy próbują budować ze znajomymi, a później wspólnie zarządzać nieruchomościami. Działając razem, można wynegocjować większe rabaty na zakup materiałów, można podzielić się obowiązkami w urzędach, czy podczas budowy. Podstawą takiego sposobu budowania jest wzajemne wspieranie się podczas inwestycji i później w ramach stosunków sąsiedzkich. Jest duża szansa, że cohousing w Polsce będzie się rozwijał, gdyż ludzie coraz częściej poszukują zabezpieczonych przed osobami trzecimi kameralnych osiedli, w których zamieszkują osoby im znane. Tymczasem według policji nic lepiej nie zabezpieczy przed włamywaczami niż zaprzyjaźniony sąsiad. Należy zwrócić uwagę, że w cohousingu nie ma rozbudowanej administracji, wiele prac jest wykonywanych we własnym zakresie, a zatem koszty budowy i utrzymania są dużo niższe niż w typowej spółdzielni mieszkaniowej. Wszystkie decyzje są podejmowane wspólnie, a ponieważ sąsiedzi dobierają się sami i są przyjaciółmi, rzadko dochodzi do nieporozumień, w przeciwieństwie do wspólnot mieszkaniowych, gdzie bardzo często dochodzi do konfliktów najczęściej na gruncie różnic pokoleniowych i zasobności portfela.
http://www.twoja-firma.pl...b-na-zycie.html

Cohousing - sposób na życie.

Wyobraźcie sobie styl życia, który byłby zrównoważony zarówno dla ludzi jak i dla planety. Jak mógłby wyglądać? Na pewno cechowałoby go niewielkie oddziaływanie na środowisko naturalne, ale co z ludzkimi potrzebami?
Wielu z nas pragnie więzi sąsiedzkich a jednocześnie niezależności. Chcemy komfortu, przyjemności, rozsądnych cen i... czystego sumienia.
http://zielona.org/Cohousing_sposob_na_zycie
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10