Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Jak chemia wpływa na rozwój płciowy dziewczynek?
Autor Wiadomość
Kill Bill 
Starszy Bojownik

Wiek: 49
Dołączył: 18 Maj 2015
Posty: 241
Wysłany: 2016-10-13, 14:59   Jak chemia wp?ywa na rozwój p?ciowy dziewczynek?

Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek staje się coraz większym problemem współczesnych społeczeństw, a przyczyną tego jest znaczna aktywność układu hormonalnego. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną tego jest nadmierna ekspozycja na substancje chemiczne, które wywołują zaburzenia endokrynologiczne. Nigdy nie lubię pisać artykułów tego typu, ale cóż... Witam nie zawsze wesoło.

Najnowsze statystyki wskazują, że dziewczynki w warunkach dzisiejszej cywilizacji dojrzewają wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. Średni wiek rozwoju piersi u dziewczynek w Stanach Zjednoczonych to 9 lat! Rzadko bo rzadko, ale czasem rozwój piersi rozpoczyna się już w wieku 4 lat.

Wpływ na przyśpieszenie procesu dojrzewania dziewczynek ma m.in. znaczne spożycie cukru, w tym słodzonych napojów gazowanych. Oddajmy głos Karin Michels, która bada powiązania między ekspozycją środowiskową oraz genetyką, a chorobami:

W naszym badaniu chodzi o zwrócenie uwagi na powszechny problem zwiększenia konsumpcji napojów zawierających cukier wśród dzieci i młodzieży. Głównym problemem jest otyłość wśród dzieci, ale nasze badania wskazują, że pierwsze miesiączki pojawiają się wcześniej, niezależnie od wskaźnika masy ciała, wśród dziewczynek, które spożywają najwięcej napojów z dodatkiem cukru.

Wczesne dojrzewanie oznacza inne konsekwencje niż tylko szybsze dojrzewanie fizyczne. Ma ono wpływ na zachowanie, emocje i zdrowie psychiczne. Wielu rodziców korzysta z leczenia farmakologicznego, aby zapobiegać przedwczesnemu dojrzewaniu ich dorastających córek. Jednak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem byłoby unikanie ekspozycji na substancje chemiczne, które wywołują zaburzenia endokrynologiczne i to już w okresie ciąży oraz zwrócenie uwagi na dietę dziecka, a szczególnie unikanie cukru.

Konsekwencje wczesnego pokwitania

Emocje oraz zachowania mogą iść w parze z aktywnością hormonalną organizmu. Może to wzbudzać niepokój nie tylko wśród rodziców, ale też u samych dzieci.

Matka jednej z ośmiolatek napisała, że jej córka jest bardzo seksualną istotą. Mimo tego, że dziewczynka nie rozumie co oznacza termin "sex appeal", to jednak wykazuje szczególną świadomość swojego ciała i chce, by inni zwracali na nią uwagę.

Bez względu na to, jak bardzo rozwinięta fizycznie jest dziewczynka, to jednak jej psychospołeczny rozwój jest proporcjonalny do jej wieku chronologicznego. Te młode dziewczynki mogą mieć do czynienia ze starszymi chłopcami i mężczyznami. W jaki sposób mogłyby być przygotowane do radzenia sobie z tym?

Oczywiście dojrzewające dziewczynki przeżywają ciężkie chwile z powodu szybszego i niechcianego rozwoju seksualnego. To bardzo stresujące dla umysłu, co powoduje, że dziewczynki szybciej dojrzewające są bardziej narażone na ucieczkę w nałóg palenia papierosów i częściej wykazują zaburzenia odżywiania.

Newsweek

Przedwczesne dojrzewanie wiąże się również z problemem większego ryzyka rozwoju raka piersi. Różnice w zwiększeniu ryzyka mogą sięgać nawet do 30% w porównaniu z dziewczynkami, które rozwijają się w normalnym tempie. Ponadto, każdy rok opóźnienia pojawienia się pierwszej miesiączki oznaczał mniejsze ryzyko rozwoju tego nowotworu o 9%.

Chemikalia przyczyną szybszego dojrzewania

Jeszcze niedawno średni wiek dojrzewania u dziewcząt wynsił w USA 16-17 lat, dziś średnia to 12 lat. Dojrzewanie płciowe to nic innego jak rozwój piersi, owłosienia łonowego i wystąpienia miesiączki.

National Health and Nutrition Examination Survey dzieli się z nami danymi, które świadczą, że przyczyną szybszego pojawienia się miesiączki jest nadmierna ekspozycja na substancje chemiczne, takie jak 2,5-dichlorofenol (2,5-DCP).

2,5-DCP to metabolit 1,4-dichlorobenzenu (para-dicholorobenzen), który znajduje się w odświeżaczach powietrza, środkach do czyszczenia ubikacji i innych domowych środkach czystości. Według Centers of Disease Control and Prevention:

Para-dichlorobenzen został wykryty w powietrzu w gospodarstwach domowych, w łazienkach i w nowych budynkach oraz w próbkach wydychanego powietrza przez osoby żyjące w gospodarstwach domowych, w których wykorzystywano odświeżacze powietrza i środki owadobójcze.

2,5-dichlorofenol formuje się również w oczyszczalniach ścieków, przy przetwarzaniu drewna, spalaniu drewna, węgla i odpadów komunalnych.


Najbardziej niebezpieczne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

Do największych "chemicznych zbrodniarzy" należą m.in ftalany oraz bisfenol (BPA, BPS), które występują w tworzywach sztucznych. Tworzywa sztuczne występują tak szeroko w gospodarstwach domowych, że jest konieczna całkowita zmiana stylu życia, aby ograniczyć ekspozycję na nie.

Ale nawet wówczas, choćby w niewielkim stopniu one wrócą do ciebie. Tworzywa sztuczne rozprzestrzeniają toksyny po całym środowisku, a więc będziesz miał z nimi do czynienia, aczkolwiek w przypadku unikania różnice są olbrzymie.

Ftalany nie mogą być metabolizowane przez organizm, mogą mieć niekorzystny wpływ na masę ciała i tempo dojrzewania. Mało tego, ekspozycja potrafi obniżać IQ u dzieci, a to już zionie zgrozą.

Zarówno bisfenol-A, jak i bisfenol-S naśladują estrogeny. BPA ma potencjał działania estriadolu i może wpływać na wiele szlaków endokrynologicznych.

Poza ftalanami oraz bisfenolem, można wyróżnić wiele innych substancji toksycznych, które mocno zaburzają gospodarkę hormonalną:

arsen
materiały ognioodporne
atrazyny
dioksyny
nadchlorany
perfluorowane substancje chemiczne (PFC)
rtęć
fosforoorganiczne pestycydy
ołów
glikoloetery

Na czym polega negatywne działanie tych wszystkich substancji?

Naśladują działanie naturalnie produkowanych hormonów, w tym estrogenu oraz testosteronu.
Blokują receptory hormonalne w komórkach, a tym samym powstrzymują działanie naturalnych hormonów.
Wpływają na syntezę, transport, metabolizm i wydalanie hormonów, a tym samym na ilość naturalnych hormonów w organizmie.
Zakłócenia hormonalne wpływają na zdrowie reprodukcyjne

Wiele związków chemicznych, które wywołują przedwczesne dojrzewanie, w późniejszym okresie przyczynia się do wcześniejszej menopauzy, co może mieć niekorzystny wpływ na funkcje jajników. Kobiety z wysokim poziomem ftalanów, PCB czy pestycydów mogą mieć menopauzę 2-4 lata wcześniej.

Oczywiście zdrowie reprodukcyjne kobiety z wysokim poziomem chemikaliów jest zagrożone w każdym momencie jej życia, gdy zgodnie z naturą powinna być zdolna do zapłodnienia i zdrowej ciąży.

Substancje chemiczne wywołujące zaburzenia endokrynologiczne mogą wpływać na funkcje tarczycy, która jest częścią układu hormonalnego Nadczynność tarczycy, czyli stan w którym tarczyca jest nadmiernie aktywna, może przyczynić się do problemów z płodnością i ciążą. Niektórzy sugerują, że kobiety, które mają problemy z niepłodnością oraz poronieniami powinny zrobić sobie testy pod kątem chorób tarczycy.

W jednym z badań okazało się, ze 2,3% kobiet z zaburzeniami płodności miało nadczynność tarczycy w porównaniu do 1,5% w ogólnej populacji.

Zaburzenia czynności tarczycy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne i być przyczyną mniejszych ilości poczęć, większej ilości poronień oraz mniejszej ilości zdrowych noworodków.

Amanda Jeffreys

W 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport w koprodukcji z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) zatytułowany State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals. Raport wręcz sugeruje zakazu wszystkich substancji chemicznych, które zaburzają gospodarkę hormonalną. To może być konieczne, aby chronić zdrowie przyszłych pokoleń. Fragment tego raportu:

Wśród różnych układów organizmu dotkniętych wpływem związków, które wywołują zaburzenia endokrynologiczne znajdują się wszystkie systemy hormonalne. Te związki wpływają na rozwój i funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz tkanki i organy, które regulują metabolizm oraz uczucie sytości. Wpływ na te funkcje może doprowadzić do otyłości, obniżonej płodności lub bezpłodności, trudności w uczeniu się, cukrzycy u osób dorosłych i chorób układu krążenia, a także innych chorób.

Jak unikać szkodliwych związków chemicznych?

W praktyce jest niemożliwym, aby całkowicie unikać związków chemicznych, które wywołują zaburzenia endokrynologiczne, to jednak można tą ekspozycję znacznie ograniczyć w przypadku całej twojej rodziny:

Kupuj produkty, które znajdują się w szklanych butelkach, nie kupuj plastikowych, ani z puszek.
W przypadku dzieci i niemowląt używaj butelek szklanych.
Głównie spożywaj całą świeżą żywność. Przetwarzane i pakowane produkty są częstym źródłem BPA i ftalanów, szczególnie puszki oraz żywność pakowana w folię.
Wspieraj lokalnych rolników oraz rynek żywności ekologicznej.
Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach, unikaj foliowych woreczków. Uważaj na tworzywa sztuczne typu "BPA-free", zazwyczaj zawierają inne toksyny równie groźne jak BPA.
Zwracaj uwagę na to, z czego zbudowane są zabawki dla twojego dziecka, szczególnie na to, co dziecko może wkładać do ust.
Używaj naturalnych środków do utrzymywania czystości lub twórz własne.
Karm dziecko własną piersią (w celu uniknięcia ftalanów z butelek dla niemowląt).
Stosuj produkty ekologiczne do utrzymania higieny osobistej, w tym pasty do zębów bez fluoru, szampony, antyperspiranty i inne kosmetyki.
Nie stosuj pestycydów, ani herbicydów we własnym gospodarstwie.
Unikaj wszystkich produktów zawierających triklosan, który jest kolejnym związkiem chemicznym wywołującym zaburzenia endokrynologiczne. Struktura triklosanu jest podobna do hormonów tarczycy oraz polichlorowanych bifenyli (PCB), co pozwala mu na wiązanie się z receptorami tarczycy.
Tampony oraz podpaski mogą zawierać dioksyny oraz chemikalia z ropy naftowej.

www.torontosun.com/2015/0...-in-girls-study
ehp.niehs.nih.gov/1104748/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=1104748
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC4037133/
www.sciencedirect.com/sci...960076011001063
europe.newsweek.com/puberty-comes-earlier-and-earlier-girls-301920?rm=eu
www.cdc.gov/biomonitoring...ingSummary.html
www.beyondpesticides.org/...h/endocrine.pdf
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/tog.12161/abstract
www.who.int/mediacentre/n...ng_20130219/en/
https://www.theguardian.c...gical-emergency
www.ewg.org/research/dirt...rine-disruptors
www.webmd.com/women/news/...rc=RSS_PUBLIC#1
www.ewg.org/skindeep/
www.medicinenet.com/scrip...ticlekey=186514
 
   
adam44343aas
Akolita

Wiek: 49
Dołączył: 04 Lut 2019
Posty: 1
Wysłany: 2019-02-04, 07:01   

Trochę szkoda że nikt tego wątku nie skomentował.Z tego powodu jest mi smutno.

___________________________________________________
Hookers London
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 8