Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
czy bycie wegetarianinem jest zdrowe?
Autor Wiadomość
Surri 
weteran


Wiek: 34
Dołączyła: 27 Kwi 2007
Posty: 3406
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-04-11, 17:41   

Ja nie krzyknę!

A tak serio to wiele mitów trzeba by prostować i podpierać się w odpowiedziach co taki post nauką, by nie przyszedł tu ktoś świeży i nie uciekł lub sobie krzywdy nie zrobił.

Ekhm, kolejny oftop!
 
 
   
Cone 
Starszy Bojownik


Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 326
Skąd: Kingston
Wysłany: 2012-04-25, 23:08   

Jesli ktos ma watpliwosci co do wege diety, polecam ten tekst:

http://vrinda.w.interia.p...2/wege-why.html
 
   
kubek w kubek
M?odszy Bojownik


Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 70
Wysłany: 2012-04-26, 01:00   

Cone napisał/a:
Jesli ktos ma watpliwosci co do wege diety, polecam ten tekst


Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, że wegepropagandyści wypierdzą z siebie dowolną bzdurę, aby tylko wyszło na ich - to faktycznie, ten tekst jest jak znalazł.
 
   
Cone 
Starszy Bojownik


Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 326
Skąd: Kingston
Wysłany: 2012-04-27, 20:39   

No tak...

Rozumiem ze znalazłeś w lekturze jakieś odchylenia od książkowej wiedzy na temat żywienia? Może podzielisz się z forumowiczami znajomością tematu..?

Sadząc jednak po kipiącym pianą stylu wypowiedzi i obraźliwym porównaniom nie spodziewam się zbyt wiele...
 
   
kubek w kubek
M?odszy Bojownik


Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 70
Wysłany: 2012-04-27, 23:42   

Polemika jest w sumie zbędna. Fakt, że połowa przypisów to gówna typu:

Cytat:
"Wegetarianizm środek
do wyższego celu"
WEDA Nr 5, Wrocław 1986 r.


czy

Cytat:
Adiraja Das
Kuchnia Kryszny – indyjskie potrawy wegetariańskie, str. 14
(The Bhaktivedanta Book Trust 1993)


- dyskwalifikuje ten artykuł jako rzetelne źródło wiedzy. No ale okay, spróbujmy.

Cytat:

Czy wegetarianizm jest rzeczywiście korzystny? Czy człowiek może w ogóle odżywiać się wykluczając mięso? Przecież jesteśmy istotami mięsożernymi(?) – twierdzą sceptycy i nieugięci zwolennicy "schabowego".


Chochoł. Sceptycy twierdzą, że człowiek jest wszystkożercą. No chyba że chodzi o sceptyków z 3. klasy podstawówki, którzy jeszcze nie mieli biologii w szkole.

Potem autorzyna wymienia rzekomych dawnych wegetarian:

Cytat:
Pitagoras, Plotyn, Sokrates, Platon, Lucius Annaeus Seneca, Klemenus z Aleksandrii, Publius Ovidius, Plutarch, Król Aśoka, św. Franciszek z Asyżu, św. Hilary, św. Jan Hryzostom, Leonardo da Vinci, Monatigne, Akbar, John Milton, Isaac Newton, Emanuel Swedenbourg, Voltaire, George Gordon Byron, Benjamin Franklin, Jean Jacqes Rousseau, Lamartine, Percy Bysshe Shelly, Ralf Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Lew Tołstoy, George Bernard Shaw, Rabindranath Tagore, Mahatma Gandhi, Albert Schweitzer, Albert Einstein, Karol Linneusz, Charles Darwin, Isaac Beshevi Singer, Richard Wagner, Budda, Dalai Lama


Nie wiem, kim byli Percy Shelly, Lew Tołstoy, Isaac Beshevi Singer, Jan Hryzostom, Monatigne i Emanuel Swedenbourg. Mniemam, że chodziło o Percy'ego Schelleya, Lwa Tołstoja, Isaaca Beshevica Singera, Jana Chryzostoma Paska, Montaigne'a i Emanuela Swedenborga. Jak można traktować poważnie gościa, który w co drugim nazwisku robi ortografa? No ale okay, rozumiem, że mam się czepiać treści, nie formy. Proszę bardzo.

Ćwierć wymienionych ludków jadła mięso, a wegetarianizm drugiej ćwierci jest mocno dyskusyjny, co nie przeszkodziło autorzynie wymienić ich jako pewniaków.

Z pewnością wegetarianinem nie był św. Franciszek z Asyżu, było o tym choćby u Singera w "Wyzwoleniu zwierząt":

Cytat:
Taka ekstatyczna, wszechogarniająca miłość może stać się wspaniałym źródłem współczucia i
dobroci, lecz brak racjonalnej refleksji może bardzo uszczuplić jej dobroczynne skutki. Jeśli tak samo kochamy skały, drzewa, rośliny, skowronki i woły, przestajemy dostrzegać dzielące je różnice, przede wszystkim zdolność odczuwania. Możemy więc sądzić, że skoro musimy jeść, by przeżyć, a nie możemy zdobyć pożywienia nie zabijając tego, co kochamy, nie ma znaczenia, co zabijemy. Zapewne dlatego miłość świętego Franciszka do ptaków i wołów nie przeszkodziła mu je zjadać; a tworząc reguły swojego zakonu, jedzenia mięsa zabronił tylko w dni postu.


Żadne źródło nie mówi o wegetarianizmie Darwina, stwierdza to sama International Vegetarian Group.

Reszty mi się nie chce sprawdzać.

Współcześni zaś wegetarianie to niby:

Cytat:
Twiggy, Machael Jackson, Peter Gabriel, David Casidy, Paolo Tofani, Nina Hagen, Carlos Santana, Alexander Pope, Anna Lennox, Edwin Moses, Chubby Checker, Nils Poppe, Joe Strummer, Ravi Shankar, Jesse Owens, Johny Weissmuller, Ray i Dave Davies, John J. Rockefeller, Chris Campbell, Paul i Linda McCartney, George Harrison, Britt Eckland, Kate Bush, Bob Marley, Dennis Weaver, Tood Hundgreen, Johny Cash, Peter Tosh, Alan Alda, Książe Karol i wielu, wielu innych.


Nie wiem, kim jest Machael Jackson, ale jeśli chodzi o Michaela, to kwestionuje się jego wegetarianizm.
Nie wiem, kim jest książe Karol, ale książę Karol z wegetarianizmem nie ma wiele wspólnego.

Cytat:

Dlaczego jedzenie mięsa przyczynia się do rozwoju chorób? Jedną z przyczyn, którą podają biolodzy i żywieniowcy jest to, że układ pokarmowy człowieka nie jest przystosowany do trawienia mięsa.


Kto tak, kurwa, powiedział? Jacy to żywieniowcy, poza wegetariańskimi pojebkami, głoszą takie androny?

Cytat:
Oczywiście zwolennicy wegetarianizmu stwierdzili już dawno, że jedzenie mięsa jest przyczyną wielu poważnych chrób i problemów dla człowieka


Nadmierne jedzenie mięsa z pewnością, umiarkowane jedzenie mięsa, zwłaszcza mięsa rybiego, przyczyną chorób nie jest.

Cytat:
Pomimo iż jeszcze znaczna część historyków i antropologów utrzymuje, że człowiek jest istotą wszystkożerną, to budowa anatomiczna człowieka – zęby, szczęka i układ trawienny – świadczą o jego przystosowaniu do diety bezmięsnej.


Co historycy i antropolodzy mają do powiedzenia na temat anatomii człowieka?! Tym się zajmuje biologia. No i faktycznie, znaczna część biologów uważa człowieka za wszystkożercę. Prawie wszyscy. Ciekawe, dlaczego? Dostają ciche dotacje od Drobimeksu czy po prostu nie zdążyli jeszcze przeczytać tego wyśmienitego artykułu?

Cytat:
Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne podaje, że "przewaga ludzkości na przestrzeni dziejów odżywiała się dietą wegetariańską lub zbliżoną do wegetariańskiej"


Dość szokujące stwierdzenie, gdyby było prawdziwe, to z pewnością przeczytałbym je już miliard razy na milionach wegetariańskich portali, które odwiedziłem w życiu, a niestety nic z tych rzeczy. Jako źródło autorzyna podaje:

Cytat:
"Wegetarianizm środek
do wyższego celu"
WEDA Nr 5, Wrocław 1986 r.


- czyli chuj wie co, czasopismo chyba jakieś dla hinduistów, o którym nie mogę znaleźć żadnej wzmianki w Internecie.

Cytat:
Jeżeli chodzi o białko, to cytowany już dr Paavo Airola stwierdził: "Oficjalne doniesienia o dziennym zapotrzebowaniu na białko mówią, że nie potrzebujemy, jak mówiono jeszcze dwadzieścia lat temu, 150 g białka, lecz jedynie 30-45 g. Dowiodły tego rzetelne badania, zakrojone na światową skalę. Białka zjedzone w nadmiarze nie tylko marnują się, ale w rzeczywistości są powodem zakłóceń w ciele, a nawet przyczyną występowania raka i chorób serca. Aby otrzymać 45 g białka dziennie nie trzeba jeść mięsa. Można je uzyskać z diety ściśle wegetariańskiej, zawierającej ziarno, soczewicę, orzechy, warzywa i owoce"


Zerknąłem, kim był Airola. Był między innymi naturopatą. Czyli pseudomedykiem. Kolejny zajebisty autorytecik. Muszę z nim polemizować? Nie muszę, ale to zrobię.

Według Instytutu Medycyny zalecane spożycie białka wynosi 56 gramów dla facetów i 46 gramów dla kobiet. W przypadku wegetarian, a zwłaszcza wegan, powinno być ono wyższe o 5-10 % ze względu na niższą przyswajalność białka roślinnego, czyli może wynosić nawet ponad 60 gramów. Troszkę więcej, niż pierdoli pocieszny Paavo.

Cytat:
Średnia długość życia eskimosa to 27,5 lat


Nazwy ludów piszemy wielką literą. To raz.
Dwa - nie wiem, z której dupy autor wytrzasnął to info. Powołuje się znowu na czasopismo Weda. Nie znalazłem całościowych statystyk, ale na przykład w Kanadzie innuiccy faceci żyją średnio 63 lata, a kobiety 72. Syberyjscy Eskimosi żyją zaś średnio 45 lat. Nigdzie mowy o kosmicznych 27 latach. Czyli pewnie znowu ściemka.

Ogólnie zasada jest taka, że artykułu, który powołuje się na gówniane źródła, w ogóle się nie czyta. Tutaj źródła są bardziej niż gówniane. Czasopisma dla hinduskich oszołomków, książki kucharskie dla krysznowców, naturopaci. Do tego wiele rzeczy sprzed ponad 20 lat, a dla tak młodej dziedziny jak dietetyka jest to szmat czasu. Brak metaanaliz, wymienione tylko pojedyncze badania, a jedno badanie o niczym nie świadczy. Brak szczegółów odnośnie do badań, nie wiadomo, czy brały w nim 2 osoby czy 200. Nie wiadomo, czy badanie było poprawne metodologicznie, bo ani słowa o tym, czy ukazało się w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Cytowane wypowiedzi pojedynczych doktorów, a nie prestiżowych instytucji; opinia jednego naukowca nic nie znaczy. Mało to naukowców kwestionujących teorię ewolucji?

Brakowało jeszcze źródła "A Goździkowa mówiła...".
 
   
tomek11Maj1980 
M?odszy Bojownik

Wiek: 40
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 76
Wysłany: 2018-07-14, 18:19   

"od kąd" piszemy razem - "odkąd"
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11