Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Klimat sie gwa?townie zmienia. Ratujmy Ziemi?.
Autor Wiadomość
Fun 
Starszy Bojownik


Dołączył: 17 Kwi 2007
Posty: 240
Skąd: z polskiego miasta
  Wysłany: 2008-03-14, 12:37   Klimat sie gwa?townie zmienia. Ratujmy Ziemi?.

Ratujmy Ziemię :-)
Bardzo ciekawa i przydatna akcja:
http://gazeta.razem.pl/in...2&t=1&page=2230
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-14, 18:48   

a ja jednak podejrzewam, że z tymi zmianami klimatu to jest jeden wielki przekręt - najzwyklejszy proces który miałby miejsce nawet wtedy, gdyby na Ziemi nie było ani jednego człowieka. No kurcze, okazuje się że CO2 i metan wydzielany przez człowieka ma jakiśtam ułamek procenta wpływu, a największym "zagrożeniem" jest para wodna.
 
   
sum
weteran


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 1582
Wysłany: 2008-03-15, 19:42   

Oj tomakin, a więc należysz do tej tajemniczej grupy, o której tak zabawnie opowiadał Gore na swoich wykładach? 10 lat temu było Was znacznie więcej.) Ciekawe, że taki "zdrowy" sceptycyzm okazujesz w sprawie, co do której nauka jest już zgodna, a wierzysz w takie mroczne historie jak udział rządu usa w zamachach 11/9...)
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-15, 21:44   

Nauka nie jest niestety (stety) zgodna. Jakby była, to co innego, ale nie jest.
 
   
sum
weteran


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 1582
Wysłany: 2008-03-16, 00:30   

Nie oczekuj, że nauka będzie absolutnie i całkowicie zgodna w jakiejkolwiek empirycznej dziedzinie. Wystarczy zgoda w sensie statystycznym. Wśród biologów zawsze znajdą się tacy, co negują teorię ewolucji, a chyba nie powiesz, że wobec tego ta teoria jest podejrzana? (Choć możesz mieć te szczególne powody, żeby tak powiedzieć i rozkręcić co nieco tutaj.)) :4
Co do zmian klimatu panuje konsensus, obejmujący znaczną większość nieobciążonych naukowców (90%?). Patrz
http://en.wikipedia.org/w..._Climate_Change i http://en.wikipedia.org/w...sessment_Report :
Cytat:
On the issue of global warming and its causes, the SPM states that:[2]
* "Warming of the climate system is unequivocal."
* "Most of the observed increase in globally averaged temperatures since the mid-20th century is very likely due to the observed increase in anthropogenic greenhouse gas concentrations."
Footnotes on page 4 of the summary indicate very likely and likely mean "the assessed likelihood, using expert judgment", are over 90% and 66% respectively.
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-16, 03:55   

tia, dalej wklejaj wikipedię, czyli miejsce gdzie każdy może co chce napisać.
 
   
visiennka 
Starszy Bojownik


Wiek: 33
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 112
Skąd: wrocław
Wysłany: 2008-03-16, 15:10   

CO2 ma glowny wplyw sposrod gazow cieplarnianych naoceiplenie klimatu (49-55%). na drugim miejscu jest metan (18%). zrodla obu oczywiscie, ze sa naturalne..nawet chociaz przez to, ze oddychamy, istanieja wybuchy wulkanow, pozary wydzielany jest do atmosfery dwutlenek wegla. najprostszym zrodlem CH4 jest gnicie materii organicznej, bagna, pola ryzowe no i oczywiscie hodowla zwierzat, glownie krow, ktore duzo bekaja:P
i w efekcie cieplarnianym rozchodzi sie o to, ze przez cywilizacje, technologie..glownie spalanie wegla, paliw stalych,, plynnych, gazowych, wysypiska komunalne produkowana jest za duza ilosc tych gazow, ktora wplywa niekorzystnie na klimat nie mogac przejsc przez atmosfere do kosmosu. i tak niby mamy czekac nastopnienie lodowca na Grenlandii i zalanie sporej ilosci krajow..wiec lepiej spieszcie sie ze zwiedzaniem i podrozami;)

wiec to nieprawda, ze CO2 ma ulamkowy wplyw na to zjawisko. a para wodna raczej nie ma tu nic do rzeczy. Jesli juz to przyczynia sie do powstania smogu..i to tylko na obszarach duzej emisji zanieczyszczen.

ozywiscie i efekt cieplarniany, i smog, kwasne deszcze i ozon lacza sie ze soba..efekty jednego zjawiska sa przyczynami powstania drugiego..a gdyby na Ziemi nie bylo ani jednego czlowieka to nie wierze, ze mogloby dojsc do az takich duzych zmian niekorzystnych, jak przy niszczycielskiej dzialalnosci ludzi. nie oszukujmy sie.
 
 
   
sum
weteran


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 1582
Wysłany: 2008-03-16, 18:20   

Tak visiennko, tak to wygląda. Ale chyba szkoda Twojego wysiłku, bo ja to wiem, a tomakinowi i tak to chyba zwisa.)
tomakin napisał/a:
tia, dalej wklejaj wikipedię, czyli miejsce gdzie każdy może co chce napisać.

Drogi tomakinie, doszedłem do wniosku, że nie warto z Tobą dyskutować. Dlaczego piszesz, że wikipedia jest tak mało wiarygodna? Mówisz, że każdy może tam napisać co mu się podoba? No to spróbuj zamienić te dwa przytocznone punkty, żeby miały odwrotny sens --- zobaczymy ile taka zmiana przetrwa. Stawiam, że nie więcej jak kilka godzin. Zauważ, że wklejony fragment cytuje określony raport i łatwo jest to sprawdzić.
Poza tym zauważ każdy może nie tylko zmienić treść artykułu w wikipedii, ale też napisać książkę czy artykuł na konferencję. I wiarygodność tej książki będzie zależała nie od tego kim jest autor, tylko co tam napisał, jak rzetelnie i jak przekonująco.
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-16, 19:29   

Sum, no właśnie o to chodzi - jeśli zmienię na takie, które wg wiarygodnych źródeł są prawdziwe, to i tak zostaną zmienione z powrotem wg widzimisię admina który akurat będzie tam przechodził. Próbowałem swego czasu edytować bełkot który pojawia się po wpisaniu tam "Wegetarianizm", nic, zero...

Zaś obecnie nauka poszła w kierunku evidence based science. Trzeba przedstawić dowody, wyniki badań, a nie pisać przekonująco. Na przykład dowodem może być poziom mórz i oceanów obecnie, 100, 200, 300, 400 lat temu. Jeśli da się zauważyć okresowe przyrosty, jeśli obecny przyrost niczym nie różni się od tego który był kilkaset lat temu, to o co chodzi?

Zaś co do wpływu CO2 na efekt cieplarniany, coś vis źle doczytałaś. Zapewne i CO2 ma około 50% wpływu, ale tylko jeśli rozpatrujemy gazy będące efektem działalności człowieka.


Tak naprawdę na ocieplenie klimatu ma wpływ tylko jedna rzecz:

 
   
visiennka 
Starszy Bojownik


Wiek: 33
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 112
Skąd: wrocław
Wysłany: 2008-03-16, 23:24   

tomakin napisał/a:
Zaś co do wpływu CO2 na efekt cieplarniany, coś vis źle doczytałaś. Zapewne i CO2 ma około 50% wpływu, ale tylko jeśli rozpatrujemy gazy będące efektem działalności człowieka.
nie tyle czytalam co mialam na zeszlotygodniowych zajeciach z ochrony srodowiska :] i nie chodzilo tam o te, produkowane tylko przez czlowieka.
 
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-17, 01:36   

No wiesz, na zajęciach też usłyszysz to, co ktoś chce powiedzieć.

Mnie interesuje w tej chwili jedno - czy temperatura obecnie rośnie szybciej niż w poprzednich "cyklach". Bo to, że cykle istnieją, wiedzą już chyba wszyscy?
 
   
vanityy 
weteran
girly girls power!!


Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 1835
Skąd: Kuala Lumpur
Wysłany: 2008-03-17, 18:43   

visiennka napisał/a:
Grenlandii i

A wiece że kiedyś ta wyspa była cała zielona :) stąd jej nazywa :->
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13701
Wysłany: 2008-03-17, 19:58   

No, teraz znowu będzie zielona, a zieloni wyciągną z tego faktu kupę kasy - oczywiście z kieszeni podatników. A potem znowu zamarznie, jak już było zapewne dziesiątki razy, a potem znowu się zazieleni... tak w kółko.

Tak naprawdę są znacznie poważniejsze zagrożenia niż jakieś zmiany klimatu, chociażby zatrucie mórz i oceanów czy dewastacja powłoki ozonowej, która to dewastacja właśnie może zagrozić oceanom. Tego ekosystemy nie przeżyją. Ale na tym nie da się kroić grubej kasy, a na efekcie cieplarnianym - owszem.
 
   
sum
weteran


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 1582
Wysłany: 2008-03-20, 16:41   

tomakin napisał/a:
...z powrotem wg widzimisię admina który akurat będzie tam przechodził

Może się tak zdarzyć, ale to jest bardzo mało prawdopodobne. Tym mniej, im więcej jest "adminów" (czyli, że już nie każdy może zmienić, tylko admin, tak?). Przykładowo zobacz na dyskusję hasła IPCC (en) --- wiele osób udziela się w dyskusji i nie jest to przypadkowe zbiorowisko, tylko osoby zainteresowane tematem. Owszem może się tak zdarzyć, że wśród 10 edytorów z całego świata wszyscy będą w ten sam sposób stronniczy, ale to jest bardzo mało prawdopodobne. Stąd się biorą strony "Kontrowersyjne", ale one są odpowiednio oznaczone. Dalej, jakbyś się orientował, to tam są różnego rodzaju instancje odwoławcze, komitety itp. itd. Suma sumarum raport magazyny Science sprzed 2 lat, dobrze ocenił Wikipedię, i lepiej niż niejedną inną autorską encyklopedię.
Zresztą nie wiem doprawdy po co ja to Tobie tłumaczę? Po co w ogóle gadać z kimś, komu trzeba tłumaczyć, że małpa ma sierść?

tomakin napisał/a:
Tak naprawdę na ocieplenie klimatu ma wpływ tylko jedna rzecz:

To nie jest zależność przyczynowo skutkowa tylko zależność stochastyczna, a ściślej korelacja nieliniowa, więc nie wiem co chcesz przez to powiedzieć?

tomakin napisał/a:
Mnie interesuje w tej chwili jedno - czy temperatura obecnie rośnie szybciej niż w poprzednich "cyklach".

No widzisz, podważasz wnioski raportu, a nie znasz podstawowych danych, na podstawie których wyciągnięto te wnioski --- to może lepiej przeczytaj ten raport?

Zresztą co mnie to wszystko obchodzi, bezproduktywne gadanie.
 
   
Fun 
Starszy Bojownik


Dołączył: 17 Kwi 2007
Posty: 240
Skąd: z polskiego miasta
Wysłany: 2008-04-01, 14:10   

Cokolwiek byśmy nie myśleli, to już nie są żarty:

http://www.twojapogoda.pl...klimatyczne.htm
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14