Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
akcja!15.10.2013 wtorek NIELEGALNY ubój rytualny muzułman!
Autor Wiadomość
www.vege.bo.pl 
Akolita
WWW.VEGE.BO.PL


Wiek: 43
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 4
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-10-13, 00:28   akcja!15.10.2013 wtorek NIELEGALNY ubój rytualny muzu?man!

Prosimy o pomoc! Zróbmy protest, demonstrację, blokadę, zaprośmy media! wtorek 15 października w Bohonikach (Podlaskie,200 km od Warszawy) ZAPLANOWANO NIELEGALNY ubój rytualny w muzułmańskie Święto Ofiarowania - dwa byki i cztery baranki! Kontakt: Rafał fzbialystok@gmail.com, www.zieloni.republika.pl www.zieloni.bo.pl www.vege.bo.pl tel. 791 242 245, np. wynajmijcie autobus, przyjedźcie z np. Warszawy! Podobno mufti Tomasz Miśkiewicz zarabia na decydowaniu które mięso z uboju rytualnego jest halal!

http://www.mzr.pl/pl/
http://www.mzr.pl/pl/news.php?id=64&idx=542
http://www.mzr.pl/pl/halal.php?id_halal=1
http://www.mzr.pl/pl/kurbann.php?id_kur=3

http://wiadomosci.onet.pl...iarowania/xbezl
W Bohonikach będzie ubój rytualny w muzułmańskie Święto Ofiarowania

W Bohonikach (Podlaskie) we wtorek odbędzie się rytualny ubój zwierząt, związany z obchodami islamskiego święta Kurban Bajram, czyli Święta Ofiarowania - poinformował dziś przewodniczący tamtejszej gminy muzułmańskiej Maciej Szczęsnowicz.

We wtorek 15 października przypada pierwszy dzień 4-dniowego Kurban Bajram, jednego z dwóch najważniejszych w roku świąt muzułmańskich. Jego symbolem jest składanie ofiar ze zwierząt, których mięso jest dzielone między wiernych. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka). Na znak przyjęcia gotowości Ibrahima, Bóg przyjął ofiarę z owcy.

Przewodniczący Szczęsnowicz powiedział, że wydał pozwolenie na rytualny ubój zwierząt na terenie przy domu parafialnym w Bohonikach, znajdującym się niedaleko tamtejszego meczetu. Zwierzętami ofiarnymi mają być dwa byki i cztery baranki.

O takie pozwolenie wystąpił mufti Tomasz Miśkiewicz. Jak powiedział, z opinii prawnych, które posiada wynika, że w Polsce nie obowiązuje zakaz uboju rytualnego, gdyż nasz kraj nie dokonał skutecznej notyfikacji w Komisji Europejskiej nowych przepisów, które miały go zakazywać. We wrześniu takie stanowisko przedstawił rządowi. Uważa, że może dokonać uboju legalnie, a polski rząd nie respektuje unijnego rozporządzenia o ochronie zwierząt, w którym jest zapis o możliwości takiego uboju religijnego.

W przesłanym w piątek oświadczeniu dotyczącym legalności uboju zwierząt podczas świąt na terytorium RP Miśkiewicz napisał, że społeczność muzułmańska w Polsce ma prawo do uboju rytualnego zwierząt zgodnie z wiarą, tradycją i obyczajami. Zapowiedział w nim również, że dokona "aktu wiary" i złoży ofiarę ze zwierzęcia podczas obchodów Kurban Bajram.

W Bohonikach od lat tradycją jest rytualny ubój zwierząt w Kurban Bajram na terenie przy meczecie. Co roku zjeżdżają tam polscy Tatarzy z kraju i zagranicy, bo wielu ma na tamtejszym mizarze (cmentarzu) groby bliskich.

Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w innych gminach muzułmańskich w Polsce. W niektórych latach takie ofiary były też składane w Kruszynianach (Podlaskie), gdzie znajduje się - podobnie jak w Bohonikach - zabytkowy meczet.

- Na dzień dzisiejszy nikt nie zgłosił, że chce taki ubój przeprowadzić. To sprawa indywidualna, ale zalecaliśmy, by przestrzegać prawa, które na dzisiaj jest takie, a nie inne. Łamanie prawa i tworzenie demonstracji na razie nie wchodzi w rachubę - powiedział przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach Bronisław Talkowski. Przyznał, że to dla muzułmanów trudna sytuacja, bo ofiara ze zwierząt w Święto Ofiarowania jest tradycją i nakazem religijnym.

W innych gminach muzułmańskich w Polsce - jeśli wierni dokonują uboju rytualnego - to robią to we własnych gospodarstwach domowych czy ubojniach. Miśkiewicz w swoim oświadczeniu zastrzegł, że wobec tego, iż nie wiadomo, jak w obecnej sytuacji prawnej zachowają się organy państwa "każda osoba wyznania muzułmańskiego, podczas obchodów świat muzułmańskich, w szczególności, gdy chodzi o złożenie ofiary ze zwierzęcia, powinna podjąć decyzje według swojego sumienia, siły wiary, tradycji i obyczajów".

Talkowski nie ukrywa, że na takie stanowisko gminy w Kruszynianach, by jednak wstrzymać się z ubojem, wpływa konflikt personalny w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, który skupia gminy muzułmańskie w Polsce.

Część działaczy MZR, w tym przewodniczący kilku gmin, jest bowiem skonfliktowana z Tomaszem Miśkiewiczem. Chodzi o kongres MZR sprzed roku, gdy na stanowisko nowego przewodniczącego wybrany został przez przeciwników muftiego, Tomasz Aleksandrowicz.

Miśkiewicz wybór zakwestionował i nie uznał wyników. Przedstawił opinie prawne, iż w świetle obowiązujących obecnie przepisów dotyczących działalności MZR w RP (taką też interpretację przyjęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji) funkcja muftiego jest dożywotnia, a mufti jest jednocześnie przewodniczącym związku. Ostatecznie Aleksandrowicz zrezygnował ze stanowiska, ale część działaczy nie uznaje tego, iż Tomasz Miśkiewicz jest nadal przewodniczącym.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa popełnionego dnia 6.11.2011 w Bohonikach Woj., PODLASKIE w sąsiedztwie Meczetu polegającego na "uśmierceniu zwierzęcia kręgowego przy udziale dzieci lub w ich obecności"
http://isokolka.eu/images...k1/image025.jpg
http://isokolka.eu/wiadom...foto-wideo.html

USTAWA O OCHRONIE ZWIERZĄT
34.4 Zabrania się: 2) uśmiercania zwierząt kręgowych przy udziale dzieci lub w ich obecności
Art. 35 35.1 (11) Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 34 ust. 1-4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

bohoniki.jpg
Plik ściągnięto 159 raz(y) 148,06 KB

 
   
www.vege.bo.pl 
Akolita
WWW.VEGE.BO.PL


Wiek: 43
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 4
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-10-20, 23:33   

jak nie wiadomo o co chodzi - chodzi o pieniądze

ile zarabiali mufti i rabin przed zakazem uboju na certyfikacji mięsa koszer/halal?

Dzięki!

http://otoz.pl/relacja-z-...ch-15-10-2013-r

http://otoz.pl/komunikat-...bez-ogluszenia/

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi wydało komunikat, w którym przypomina zapis ustawy o ochronie zwierząt. Według niej, ubój na potrzeby religijne dokonywany może być tylko w rzeźni i po uprzednim ogłuszeniu zwierzęcia.

Niestosowanie się do przepisów – jak przypomina ministerstwo – jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Od dnia 1 stycznia 2013 r., zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2013 r. poz. 856) oraz przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (Dz. Urz. UE L 303 z 18.11.2009 r., str. 1), możliwe jest dokonywanie uboju zwierząt według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

1) ubój odbywa się w rzeźni,
2) poddawane ubojowi zwierzę zostało uprzednio ogłuszone zgodnie z metodami ogłuszania określonymi w załączniku I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009,
3) stosowane są odpowiednio przepisy tego rozporządzenia.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt zabijanie, uśmiercanie zwierząt, albo dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 34 ust. 1 (dotyczącego obowiązku ogłuszenia zwierzęcia przed uśmierceniem) jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

http://www.minrol.gov.pl/...rzedy-religijne
 
   
www.vege.bo.pl 
Akolita
WWW.VEGE.BO.PL


Wiek: 43
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 4
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-10-21, 00:45   

http://wiadomosci.onet.pl...-podlasiu/555t7
Reakcja na ubój rytualny na Podlasiu
Odwołania Głównego Lekarza Weterynarii oraz wyjaśnień o ministra spraw wewnętrznych. Takiej reakcji po wczorajszych wydarzeniach w Bohonikach koło Sokółki domaga się poseł PO Andrzej Halicki wraz z prof. Andrzejem Elżanowskim z PAN. Wczoraj podczas obchodów muzułmańskiego święta Kurban Bajram w Bohonikach dokonano uboju rytualnego zwierzęcia.
Profesor Andrzej Elżanowski uważa, że doszło przy tym do znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Ekspert wyjaśniał, że zwie­rzę zostało najpierw związane, kopniakami przesunięte na miejsce rzezi po czym tępym narzędziem podcięto mu gardło i w miejsce rany, jeszcze żywemu stworzeniu, wepchnięto słomę.
Prof. Elżanowski dodaje, że zawiadomiona została zarówno Wojewódzka Komenda Policji jak i Główny Lekarz Weterynarii, jednak pomimo ustawowego obowiązku reakcji z żadnej strony nie było. Dlatego Prof.​Elżanowski (Przewodniczący Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego) zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko Głównemu Lekarzowi Weterynarii - Januszowi Związkowi.
Poseł PO Andrzej Halicki uważa, że sprawę braku reakcji policji na zawiadomienie o łamaniu prawa powinien wyjaśnić szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Polityk zapowiedział, że wystosuje zapytanie do ministra na jakiej podstawie policja zignorowała zawiadomienie i czy wobec funkcjonariuszy, którzy się tego dopuścili zostaną wyciągnięte konsekwencje.
Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć jaka jest relacja pomiędzy uprawnieniami konstytucyjnymi, dającymi prawo do swobody religijnej i realizacji wszystkich rytuałów, a przepisami Ustawy o Ochronie Praw Zwierząt zakazującej uboju rytualnego.

http://wiadomosci.onet.pl...ohonikach/ygqbd
Prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo ws. uboju rytualnego w Bohonikach
Trzy zawiadomienia od obrońców praw zwierząt wpłynęły do prokuratury w Sokółce, w związku z dokonanym wczoraj w Bohonikach ubojem rytualnym podczas muzułmańskiego Święta Ofiarowania. Śledczy mają miesiąc na decyzję, czy wszcząć śledztwo.
Jak powiedział dzisiaj szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Tomasz Pianko, wpłynęły trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, w której jest zapis o zakazie uboju bez ogłuszania, a takim ubojem jest ubój rytualny.
Zastrzegł, że na razie trudno przesądzić, czy wszczęte będzie śledztwo; na razie rozpoczęło się postępowanie sprawdzające.
Zawiadomienie policji ws. dokonania uboju rytualnego podczas wczorajszych uroczystości w Bohonikach zapowiedział takze mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR). "Nie uchylam się od odpowiedzialności. Zrobiłem to indywidualnie, podtrzymując tradycję i dziedzictwo kulturowe Tatarów, muzułmanów polskich" - powiedział Miśkiewicz dzisiaj dziennikarzom.
Miśkiewicz jeszcze przed wczorajszymi obchodami w Bohonikach nie ukrywał, że zamierza dokonać tam uboju rytualnego związanego ze Świętem Ofiarowania (Kurban Bajram), bo uważa, że polscy wyznawcy islamu mają do tego prawo.
Po tej informacji w Bohonikach zjawili się wczoraj działacze OTOZ Animals, którzy nie chcieli dopuścić do uboju, a nawet zabrać zwierzęta. Doszło do utarczek słownych, a ubój się wtedy nie odbył.
Wczoraj po południu mufti Miśkiewicz przyznał, że tego dnia doszło jednak w Bohonikach do uboju jednego baranka, potwierdził to także wydany wieczorem komunikat sekretariatu Najwyższego Kolegium MZR.
 
   
www.vege.bo.pl 
Akolita
WWW.VEGE.BO.PL


Wiek: 43
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 4
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-10-26, 17:31   

http://wiadomosci.onet.pl...raniczona/47blf
Eksperci o uboju rytualnym: wolność religijna nie jest nieograniczona
Wolność religijna, jak każda inna wolność konstytucyjna, nie jest nieograniczona i musi być miarkowana - podkreślali eksperci podczas konferencji zwołanej w Sejmie przez Twój Ruch. Nie zgadzają się oni z opiniami, że ubój rytualny jest w Polsce dopuszczalny.
Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. zakłada, że zwierzę przeznaczone do uboju musi być wcześniej ogłuszone. Taka praktyka jest niezgodna z wymogami religii żydowskiej i muzułmańskiej. W 2004 r. ówczesny minister rolnictwa Wojciech Olejniczak (SLD) wydał rozporządzenie, które pozwalało na ubój rytualny, czyli bez ogłuszenia.
W listopadzie ub. roku Trybunał Konstytucyjny jednak je zakwestionował i od stycznia tego roku ubój taki jest zakazany, mimo że unijne przepisy dopuszczają go dla celów religijnych. Jednak polskie przepisy prawne w tej kwestii nadal budzą kontrowersje; sprawą ma zająć się TK.
Według konstytucjonalisty prof. Wojciecha Sadurskiego z Uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, z punktu widzenia prawa ustawowego sytuacja w Polsce jest całkowicie jasna. Nie są dopuszczane żadne wyjątki zarzynania zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania - mówił ekspert podczas piątkowej konferencji zwołanej przez TR.
Prof. Sadurski podkreślał, że zgodnie z prawem UE państwo może wprowadzić wyjątek od tej reguły dla celów rytualnych, ale nie musi tego robić. - Wolność religijna, jak każda inna wolność konstytucyjna, nie jest nieograniczona, musi być miarkowana w oparciu o inne prawa i wolności - powiedział ekspert. Zaznaczył także, iż wolność religijna nie może oznaczać odstępstw od wartości moralnych przyjętych przez społeczeństwo.
- W innym przypadku moglibyśmy zapytać: a co z tymi religiami, które wymagają składania ofiar z ludzi - mówił prof. Sadurski. Dodał, że w polskiej moralności zwierzęta to istoty współpodmiotowe, odczuwające ból.
Zdaniem dr. Tomasza Pietrzykowskiego z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego, jest rzeczą niepokojącą, że niektóre organy i służby państwowe "nazbyt opieszale" egzekwują stosowanie przepisów ws. zakazu uboju rytualnego.
- Zakaz nie jest kierowany niechęcią do mniejszości religijnych czy etnicznych, chodzi o przeciwstawienie się okrucieństwu wobec zwierząt. (...) Granicą wolności religijnej jest zadawanie okrutnych cierpień innym istotom - powiedział dr Pietrzykowski.
Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj w opinii prawnej zaprezentowanej na początku września podkreśla, że Polska nie spełniła wymogów koniecznych do utrzymania krajowych przepisów zakazujących uboju rytualnego, gdyż dokonała bezskutecznej notyfikacji w Komisji Europejskiej.
Według prof. Chmaja wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wymagało uchwalenia odpowiedniej ustawy przed 1 stycznia 2013 r. Takiej ustawy nie uchwalono, w związku z tym - uważa - w Polsce obowiązuje unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny w rzeźniach.
Polscy muzułmanie i żydzi także podzielają ten pogląd. Ponadto twierdzą, że wolność sumienia i wyznania oraz swobodę praktyki religijnej w Polsce gwarantują m.​in.: konstytucja, Europejska Konwencja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
Zapowiedzieli, że w kwestii dopuszczalności w Polsce uboju religijnego zwrócą się do Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Ich zdaniem doszło do naruszenia europejskich przepisów.
Spór prawny zapoczątkowany został w końcu listopada ub. roku. TK orzekł wtedy, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. był sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.
Według TK ustawa pozwala na uśmiercanie zwierząt kręgowych tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości, więc rozporządzenie wykroczyło poza materię ustawy.
Problem miała rozwiązać przedstawiona przez rząd nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt, odpuszczająca ubój rytualny na poziomie ustawy. 12 lipca Sejm odrzucił jednak rządowy projekt. Zatem według obecnych przepisów ustawy o ochronie zwierząt taki ubój jest zakazany.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13