Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Organizowanie Akcji - zosta? aktywist? prozwierz?cym!
Autor Wiadomość
Czarek 
Starszy Bojownik
Vegan4life


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 484
Skąd: W-Wa
  Wysłany: 2008-09-01, 15:15   Organizowanie Akcji - zosta? aktywist? prozwierz?cym!

Jeśli nigdy nie organizowaliście żadnej akcji, poniżej przestawiamy kilka naszych propozycji i pomysłów. Jeśli macie pytania - piszcie.


1. Happening/demonstracja/przemarsz/protest:
- materiały otrzymacie z Vivy - głównie ulotki a czasami również plakaty - zależy od akcji
- potrzebny jest pomysł - w uproszczonej wersji rozdajecie po prostu ulotki. Jeśli macie więcej czasu i ludzi można kupić/zrobić samemu przebrania/maski stosowne do tematu demonstracji. Jeśli macie taką możliwość to warto napisać scenariusz / odegrać jakąś scenkę albo użyć rekwizytów (np. dużych kolorowych plansz) jak w demonstracjach w Warszawie: "tacki z ludzkim mięsem" czy "stoisko z psim mięsem" z okazji Tygodnia Wegetarianizm czy zakrwawione futra z okazji Dnia Bez Futra.
- potrzebujecie osób do pomocy. Roześlijcie informacje, że szukacie aktywistów na lokalne fora internetowe, grona, do swojej listy znajomych. Możecie powiesić ogłoszenia w szkole czy klubie/domu kultury. Z osobami, które się zgłoszą powinniście zorganizować spotkanie, na którym się poznacie i podzielicie pracę związana z organizacją akcji (stworzenie i wydrukowanie plakatów, napisanie informacji do mediów, rozsyłanie info o akcji, zgłoszenie akcji w urzędzie, etc).
- jeśli zostanie ustalona data i godzina akcji trzeba o niej powiadomić jak najwięcej osób - również przez lokalne fora internetowe. Warto w miarę możliwości wydrukować plakaty lub ulotki o akcji i rozdać/rozwiesić je w widocznych miejscach kilka dni przed akcją.
- jeśli planujecie dużą akcję, na która przyjdzie powyżej 15 osób trzeba ją zgłosić 3 dni wcześniej w urzędzie miasta/gminy – to jedynie formalność.
- ważne żeby o akcji powiadomić media – przynajmniej 2 dni wcześniej. Znajdźcie w internecie namiary mailowe na 10-20-30 (im więcej tym lepiej) najważniejszych lokalnych mediów (radio, gazeta, tv, portale) i wyślijcie im informację o planowanej akcji – w informacji musi się znaleźć czas i miejsce akcji, przedmiot i planowany przebieg akcji oraz kontakt mailowy i telefoniczny do osoby odpowiedzialnej za organizację. Im bardziej atrakcyjny pomysł i opis Waszej akcji tym większa szansa na to że pojawią się media i dotrzecie ze swoim przekazem do tysięcy osób!
- pamiętajcie, żeby akcja rozpoczęła się punktualnie – osoby, które pomagają w organizacji powinny przyjść przynajmniej 15 minut wcześniej przed oficjalna godziną rozpoczęcia.
- przysyłacie do nas zdjęcia z udanej akcji (warto poprosić kogoś z dobrym aparatem lub kamerą żeby zrobił dużo zdjęć [i](nakręcił film), którymi będziecie mogli chwalić się na Naszej Klasie :-) i zachęcać nowych aktywistów)[/i] i linki do relacji w mediach.

2. Pokaz filmu/prezentacja/przegląd filmów:
- potrzebujecie oczywiście filmu ;-) rozejrzyjcie się w internecie lub napiszcie do nas – wspólnie znajdziemy filmy/y o odpowiedniej jakości i długości.
- potrzebna jest sala (na 20-40 osób na początek), w której film zostanie wyświetlony – pytajcie w klubach, szkołach, domach kultury – powinniście bez problemu znaleźć miejsce, które nieodpłatnie użyczy Wam salę (dla nich to będzie promocja). Dobrze szukać sali, w której jest sprzęt do wyświetlania (rzutnik, komputer, nagłośnienie) w przeciwnym wypadku będziecie musieli pożyczyć brakujący sprzęt.
- koniecznie musicie przetestować cały sprzęt na filmie, który chcecie wyświetlić żeby mieć 100% pewność, że w dniu oficjalnej projekcji nie zawiesi się w połowie ;-)
- kilka dni przed pokazem warto rozdać ulotki i/lub rozwiesić plakaty – wystarczy stworzyć je w prostym programie graficznym i powielić na ksero. Oczywiście koniecznie umieśćcie w internecie informację o pokazie w jak największej ilości miejsc.
- w dniu pokazu przyjdźcie na miejsce godzinę wcześniej by mieć czas wszystko poprawnie zainstalować i poustawiać. Warto gdzieś przy wejściu do budynku powiesić kartkę lub plakat żeby zainteresowani mogli łatwiej trafić. Dobrze mieć ulotki, które można rozdać po pokazie. Jeśli macie taką możliwość to warto przygotować w domu i przynieść na miejsce jakiś symboliczny poczęstunek – najlepiej ciasto ;-) co pozytywnie wpłynie na frekwencję jeśli umieścimy tę informację na plakatach/ulotkach.
- gotowe – teraz możecie usiąść i obserwować zapatrzone w ekran twarze widzów ;-)

3. Vege Cooking Show czyli pokaz gotowania i degustacja
- Wybierz sobie jakąś potrawę atrakcyjną smakowo i wizualnie oraz możliwie sycącą (np.zupę, deser), którą lubisz i wyćwicz jej przyrządzanie (przygotuj ją kilka razy) tak, aby być w stanie ją przyrządzić nawet "będąc obudzonym o 12 w nocy". Zastanów się jak można uatrakcyjnić jej wykonanie i wygląd dla publiczności - być może można skrócić nieco czas gotowania, coś pokroić inaczej niż zwykle się to robi, kroić/siekać warzywa w trakcie pokazu (poproś o to pomocników - czytaj niżej) zastosować ładne przybranie, podać w ciekawych naczyniach. Zrób listę składników i zaznacz, co musi być gotowe (obrane, umyte, posiekane, pokrojone) przed pokazem, a co możesz dokroić w trakcie.
- Poproś o pomoc co najmniej jedną osobę, a najlepiej dwie. Ich funkcją będzie umycie, obranie, krojenie, siekanie warzyw i owoców, odkładanie już niepotrzebnych pojemników poza widok oraz pomoc nakładaniu gotowej potrawy na naczynia i rozdawanie porcji widzom.
- Ty podczas gotowania będziesz opowiadać o weganizmie/wegetarianizmie, o potrawie i jej walorach odżywczych i smakowych, o jej składnikach i ich wartościach odżywczych, a na zakończenie zaprosisz wszystkich do degustacji i podczas gdy będą jeśli opowiesz o tym, dlaczego warto być wege. Naucz się dobrze tego, co masz do powiedzenia - poćwicz wypowiedzi i dykcję podczas gotowania. Wówczas najlepiej stwierdzisz co i kiedy mówić, a co pominąć. Nie bój się redukować wypowiedzi do najbardziej istotnych i ciekawych faktów oraz swoich doświadczeń. Ludzie wolą słuchać krótkich historii, niż długich wykładów. Aby publiczność nie zajmowała Ci czasu i uwagi podczas gotowania zapowiedz, że na pytania i odpowiedzi będzie czas na końcu, po gotowaniu.
- Dekoracje i oświetlenie - zadbaj o nie, aby były schludne i kolorowe, a Twoje stanowisko pracy dobrze oświetlone. Nikt nie lubi jeść czegoś skrywanego w mroku, za to każdy lubi widzieć wyraźnie jak coś się przyrządza. Stół nakryj materiałem, najlepiej tak, aby zasłonić przestrzeń pod nim - będzie można pod niego chować niepotrzebne pojemniki.
- Sprzęt - ma umożliwić Ci sprawne przygotowanie potrawy. Zrób jego listę. Przeważnie jest to kuchenka elektryczna lub gazowa, czajnik elektryczny, melakser, tarka do warzyw, garnek lub garnki, deska do krojenia, noże, łyżka do nakładania zupy, łyżka do mieszania, talerze, półmiski, ściereczki, ręczniki papierowe.
- Jeśli wykorzystujesz wodę to miej ją na stanowisku w zbiorniku. Nie będziesz podczas pokazu biegać do kranu. Jeśli masz zamiar używać gorącej wody to zagotuj ją tuż przed pokazem - publiczność nie będzie musiała czekać.
- Higiena - jest bardzo ważna. Jak będzie zachowana (a przynajmniej na to będzie wyglądać) to więcej ludzi skusi się na degustację. Umyj ręce przed samym pokazem, Twoi pomocnicy również. Podczas pokazu, gdy coś kroicie, mieszacie, dokładacie, sztućce odkładajcie na czysty talerz specjalnie na nie przygotowany, a ręce wycierajcie papierowymi ręcznikami lub w ściereczki. Użyty melakser najlepiej odłożyć końcówką na talerz, albo na osobną ściereczkę. Włosy spięte, aby nic nie wpadło do jedzenia. Najlepiej aby przynajmniej gotujący miał fartuch, a idealnie gdy także pomocnicy. Gdy nie ma fartucha można po prostu ubrać się schludnie.
- Miejsce - najlepiej sprawdza się lokal (klub, bar), który ma własne naczynia i ma pozwolenie na robienie posiłków. Jeśli nie ma tego, to już trzeba się umówić indywidualnie. Popytajcie w kilku miejscach - powinniście coś znaleźć. Najważniejsze aby były ubikacje i możliwość umycia warzyw/owoców i naczyń/przyborów (czyli najczęściej zlewozmywak za barem). Możesz też pokusić się o zrobienie pokazu na otwartym powietrzu, jeśli tylko potrafisz zorganizować potrzebny warsztat i sanitariat (duży (15 L i większy) zbiornik wody z kranikiem, mydło w płynie, wiadra na ścieki, stolik, kuchenkę, ubikację (aczkolwiek na tą ubikację można przymknąć oko ;) ). Zawsze najpierw trzeba dokładnie dogadać się z szefostwem lokalu co można, a czego nie można w danym lokalu robić. Jak nie mają zezwolenia na posiłki na naczyniach wielorazowych to musisz mieć własne naczynia jednorazowe (do poczęstunku) i najczęściej to rozwiązuje sprawę.
- Edukacja - każda osoba, którą namówisz na weganizm (lub chociażby wegetarianizm) to kilkanaście tys uratowanych zwierząt. Mów krótko, wplataj slogany, bombarduj faktami i liczbami, wymieniaj nazwiska znanych weg(etari)an i cytuj ich, mów o wrażliwości emocjonalnej i bólowej zwierząt, mów o ich inteligencji i zdolności do tworzenia związków i struktur społecznych (wielu ludzi myśli, że zwierzęta to tylko głupie roboty nie mające nawet świadomości, że żyją!), mów o wpływie przemysłu mięsnego na dewastację środowiska, podawaj ciekawe fakty. Poczęstunek jest tylko dodatkiem do Twojej roli edukatora. Przez żołądek do serca! Jeśli choć jedna osoba zostanie wege to uratujesz wiele istnień. Pamiętaj o tym. Równie dobrze możesz o tym mówić wprost podczas pokazu, powtarzając to co kilkanaście minut. Pamiętaj, tysiące czujących istot liczy na Ciebie! (to też dobry slogan, którym możesz zachęcać widzów, a jak jeszcze pomnożysz tą liczbę przez liczbę widzów i powiesz im o wyniku to efekt murowany) Miej pewność i szczerość w głosie i na twarzy, mów o tym, co wiesz, nie poruszaj nie znanych Ci tematów. W razie "zagięcia" zawsze możesz powiedzieć, że Ty zajmujesz i interesujesz się wieloma zagadnieniami weganizmu/wegetarianizmu, ale akurat tymi nie tak bardzo, lecz jak ktoś chce wiedzieć więcej to może poszukać na stronach (viva.org.pl, goveg.com, itp.) lub w książkach (tutaj dobrze znać parę tytułów, np."Dieta Wegetariańska Prosta i Zdrowa" Dr-a Tomasza Nocunia czy anglojęzyczne The China Study).
- Reklama - śmiała i krótka. Używajcie internetu, ulotek i kiedy to możliwe plakatów. Najlepiej sprawdza się "VEGE COOKING SHOW - pokaz gotowania i degustacja" (można napisać też "(...) wegańskiego/wegetariańskiego gotowania (...)"). Wszelkie podtytuły i opisy poniżej. Można napisać, że jest to pokaz przyrządzania smacznych, sytych i zdrowych posiłków bez okrucieństwa. Generalnie chodzi o użycie jak najbardziej chwytliwych słów i wyrażeń w jak najkrótszej formie. Można dawać na plakat zdjęcia lub obrazki owoców, warzyw, uśmiechniętych zwierząt (tutaj naprawdę mają się z czego cieszyć, a nie tak jak w reklamach mięsa) czy zdjęcia jak człowiek podchodzi z miłością do zwierzęcia (są w necie obrazki jak chłopak głaszcze cielaczka lub dziecko całuje świnkę). W razie czego służę swoją bazą obrazków i zdjęć, bo mam chyba prawie wszystkie fajne, jakie tylko znalazłem, i które moim zdaniem nadają się na plakaty/ulotki. W razie potrzeby pisz do mnie śmiało! Zajmuję się reklamą to na pewno coś doradzę i pomogę.
- Organizowanie "na przyczepkę" - pamiętaj, że możesz zrobić pokaz gotowania przed koncertem/imprezą, także czyjąś - dowiedz się czy dzieje się u Ciebie w miejscowości jakiś koncert i zaproponuj organizatorom zrobienie pokazu przed koncertem. Opowiedz o pozytywnych skutkach Vege Cooking Show! Oblicz czas jaki potrzebujesz na rozstawienie się, pokaz, i złożenie warsztatu. Niech dopiszą Twój pokaz gotowania na swoich plakatach i w ogłoszeniach w necie.
- Uwaga - można sprobować ominąć wszystkie powyższe punkty (poza reklamą) namawiając lokalny bar wegetariański do zorganizowania pokazu z ich kucharzem ;-)
- W razie pytań - pisz, odpowiem cjwarlock@ravedome.com

4.Jak zorganizowac imreze muzyczna/koncert:

- Na początku zastanów się nad miejscem w którym będziesz organizować koncert.
(Np. Klub) Najlepiej wyszukać w internecie informacje na temat knajpy - czyli jakie imprezy tam się odbywają, czy jest miejsce (scena) dla kapel, ile jest miejsc w lokalu, jakie są godziny otwarcia/zamykania.
- Kiedy już znajdziesz jakieś miejsce, które ci się podoba skontaktuj się z kimś. Zazwyczaj na stronie internetowej jest podany numer telefonu i mail do menagera. W tedy musisz ustalić z nim termin koncertu, długość trwania imprezy, koszt dzwiękowca i koszt imprezy. Jeśli nie chcesz płacić za knajpe, ponieważ impreza jest charytatywna, zapytaj czy jest taka możliwość (nie powinno być problemu ponieważ dla klubu jest to reklama i przy okacji zarabia na napojach które kubują klienci)
- Teraz trzeba wyszukać zespoły. Najlepiej 3,4 kapele, które pasują do siebie rodzajem muzyki który grają. Większość ma swoje strony internetowe lub myspac'a. Musisz się z nimi skontaktować i zapytać czy są zainteresowani twoją propozycją. Jeśli tak, ponownie musisz ustalić warunki koncertu: ile kosztuje ich występ, ile życzą sobie za dojazd, czy potrzebny będzie nocleg (zwłaszcza jeśli są z innego państwa), czy mają swój sprzęt (mikrofony, perkusje itd). Ustal także średni czas grania poszczególnej kapeli i ich kolejność.
- Gdy już masz miejsce, zespoły, znasz wszystkie szczegóły koncertu to czas zając się reklamą. Ważne są plakaty, które pózniej warto rozwiesić po mieście oraz na stronach internetowych. (Wcześniej jednak napisz to kogoś z tych portali z prośbą o patronat, najczęściej ich logo wstawia sie na plakat, który pózniej oni umieszczają na swojej stronie)
- To już prawie koniec, teraz tylko pozostaje zdecydować się czy chcesz zrobić bilety czy np.będziesz przybijac pieczątke, możesz zastanowić się również nad jakimś jedzeniem i ulotkami.
Ostatnio zmieniony przez Czarek 2008-11-04, 11:26, w całości zmieniany 7 razy  
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13643
Wysłany: 2008-09-18, 11:48   

Czego mi tutaj najbardziej brakuje - wyjaśnienia, gdzie i jak należy zdobywać pozwolenia. Jakkolwiek przy koncertach to jest mniejszy problem, to taki np pokaz gotowania wraz z degustacją musi mieć chyba pozwolenie Sanepidu plus do tego trzeba mieć papiery świadczące o stanie zdrowia, right?
 
   
CJWarlock 
M?odszy Bojownik
www.ravedome.com

Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 15
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-08, 21:41   

tomakin napisał/a:
Czego mi tutaj najbardziej brakuje - wyjaśnienia, gdzie i jak należy zdobywać pozwolenia. Jakkolwiek przy koncertach to jest mniejszy problem, to taki np pokaz gotowania wraz z degustacją musi mieć chyba pozwolenie Sanepidu plus do tego trzeba mieć papiery świadczące o stanie zdrowia, right?


Pokaz najlepiej robić w lokalu, który ma pozwolenie na serwowanie tzw.żywności niepaczkowanej. Książeczka sanepidowska wymagana jest tylko do wejścia do kuchni lokalu, z której wcale nie trzeba korzystać, nie na salę. ;) Jeżeli ktoś zabiera się za pokaz gotowania to na 99.9% ma doświadczenie i zdrowy rozsadek, pozwalające zadbać należycie o higienę i estetykę. Widzowie i sam aspekt publiczności prezentacji są w praktyce najlepszymi czynnikami skłaniającymi do zadbania o te higienę i estetykę. ;)
 
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13643
Wysłany: 2008-11-08, 21:47   

Tu chodzi o wymogi prawne, żeby potem smrodu nie było bo organizator nie miał jakiejś bzdurnej pieczątki na bzdurnym papierku.
 
   
fungi 
Akolita

Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 9
Skąd: wgw
Wysłany: 2009-04-16, 17:51   

mam do Was pytanie.
Organizujemy w Domu Kultury Obchody Wege, jedną z części akcji będzie degustacja gotowych dań.
Czy w takiej sytuacji jest wymagane pozwolenie z Sanepidu? Dajcie znać

pozdrawiam
 
   
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 13643
Wysłany: 2009-04-16, 20:43   

Eh, Truman, Truman, zapominasz w jakim kraju żyjesz. Mogą odpowiedzieć co chcą, a potem i tak wpieprzyć karę. U nas wpieprzanie kar za to, że posłuchało się rady urzędnika, to norma.
 
   
vanityy 
weteran
girly girls power!!


Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 1840
Skąd: Kuala Lumpur
Wysłany: 2009-04-17, 12:07   

to moze ja odpowiem...
nigdy nikt zadnych sanepiodow nie widzial na dniu wege/wegan
:)
 
   
truman 
weteran


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 728
Wysłany: 2009-04-17, 12:41   

Bo nic nie wiedzieli ? :-D
 
 
   
Czarek 
Starszy Bojownik
Vegan4life


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 484
Skąd: W-Wa
Wysłany: 2009-06-08, 16:24   

UWAGA - czy czegoś Wam brakuje w naszym poradniku? Czy jest napisany prostym językiem?

pozdrawiam
Czarek
 
   
Matik 
weteran
Oł bejbe bejbe <3


Wiek: 24
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 992
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2010-04-08, 14:52   

Hmm ja myślałem nad czymś takim żeby w domu kultury załatwić możliwość pokazania zdjęć itd wegetarianizmu ogólnie i tam wszystko by było napisane. Wiem bo ludzie to czytają. I tak nie za bardzo wiedziałbym co tam pokazać.. bo same ulotki to jakoś tak mało :)
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9