Niedobór witaminy A. Objawy i sposób suplementacji.

Kolejna witamina, będąca całą grupą związków o nieco różniących się właściwościach. Kolejna nie mająca zbyt wielkiego zastosowania w leczeniu schorzeń.

Niemal nie spotyka się jej niedoborów u ludzi, którzy nie głodują. Co prawda jest to jedna z wiodących przyczyn ślepoty, a nawet zgonów w krajach Trzeciego Świata, ale w Polsce dotyczy to tylko ludzi, którzy mają inne poważne problemy – anorektyczek czy alkoholików, bądź osób z na przykład rzadkimi schorzeniami genetycznymi. Wbrew obiegowej opinii, wegetarianie i weganie mają podobny poziom, co wszystkożercy.

Pojawiły się doniesienia, że może być korzystna w przypadku depresji czy nerwicy lękowej, co opisałem na blogu:

https://naturalneleczenie.com.pl/2022/01/30/witamina-a-w-nerwicy-lekowej-i-atakach-paniki/

Wersja anglojęzyczna:

https://healthytreatment.org/2022/02/01/vitamin-a-in-anxiety-disorder-and-panic-attacks/

Niestety, nigdy nie sprawdzono terapii tylko tą witaminą w tego typu schorzeniach, zawsze był to cały zestaw antyoksydantów. Jest możliwość, że kolejne badania wykażą korzyści z suplementacji w powiedzmy depresji, ale jak na razie wszystko jest palcem po wodzie pisane. Jeśli miałoby się tak okazać, właściwe będzie stosowanie dawek rzędu nawet 25 000 jednostek dziennie przez miesiąc czy dwa, dopiero wtedy będzie można liczyć na wysycenie organizmu.

W przypadku podejrzenia masowych niedoborów, po wielu latach bardzo złej diety, schorzeniach przewodu pokarmowego, alkoholizmie czy anoreksji, powinno się uzupełniać wszystkie możliwe witaminy. Właściwe są duże, ale nie bardzo duże dawki, rzędu 1000% dziennego zapotrzebowania przez nawet kilka miesięcy.

Osoby, które mają zdiagnozowany czy badaniami, czy reakcją na suplementy niedobór cynku powinny dodatkowo uzupełniać witaminę A, gdyż przy tym niedoborze organizm nie jest w stanie jej skutecznie syntetyzować z prowitaminy.

Dość dobrym sposobem na ocenę, czy mamy niedobór i czy potrzebna jest dłuższa suplementacja, to ocena efektów kilkunastu dni większych dawek tej witaminy. Jeśli mamy niski poziom, wyraźnie poprawi się zdolność widzenia po ciemku. Jest to szczególnie przydatne kierowcom. Trzeba też podkreślić, że jeśli niedoboru nie ma, tabletki nic nie zmienią.

Warto wspomnieć o suplementacji witaminą D3. Przy głębokim niedoborze D3, jej uzupełnienie powoduje silny spadek magnezu. Daje to szereg nieprzyjemnych odczuć. Można temu zapobiec równoległą suplementacją witaminy A albo K.

Bardzo duże dawki witaminy A (kilkaset tysięcy jednostek dziennie przez dłuższy czas) są silnie toksyczne dla wątroby.