Suplementy nie będące witaminami i minerałami.

Jest szereg substancji, które nie są ani witaminami, ani minerałami, ani też ziołami. Czasem będą to substancje, które są produkowane przez nasz organizm, ale być może w niewystarczającej ilości. Czasem takie, które mają na niego wpłynąć, niczym najzwyklejszy lek. Niekiedy ich działanie jest naprawdę rewelacyjne.

Nikt nie wie, dlaczego coś, co nazywamy MSM ma aż tak pozytywne działanie u tak wielu osób. Niektórzy uważają, że to po prostu efekt przeciwbólowy. Ale jakim cudem po wielu latach życia z powikłaniami po kontuzji, które uniemożliwiały mi wykonywanie niektórych ruchów, w kilka dni wyzdrowiałem? Tam nic nie „bolało”, po prostu nie dało rady się schylić. Czemu koleżance z dnia na dzień przestały wypadać włosy?

Wygląda to trochę tak, jakby u niektórych osób nie było odpowiedniej produkcji w organizmie. Ale tu z kolei pojawia się pytanie, dlaczego? Pytanie ważne, bo dzięki odpowiedzi moglibyśmy uderzyć w przyczynę problemu, zamiast maskować objawy suplementem.

Cysteina wydaje się być odpowiedzią na… starość. Organizm ludzki nie jest dostosowany do tego, by żyć powyżej 40 – 50 lat. Spełniliśmy swoją rolę biologiczną i powoli stajemy się dla społeczeństwa obciążeniem. Zachodzi wiele reakcji, które w konsekwencji doprowadzają do powolnej śmierci. Jedna z konsekwencji to znacznie gorsze wykorzystywanie cysteiny. Badania sugerują, że suplementacja może przynajmniej odrobinę spowolnić ten proces. Długowieczność jest w zasięgu ręki.

Podobny efekt ma karnozyna. Ona nie przedłuża życia, za to ma duży wpływ na wygląd. Przynajmniej w badaniach na zwierzętach efekty były bardzo interesujące. Nie jest do końca jasne, na ile przełoży się to u ludzi, ale grzech nie spróbować.

U części osób niezwykle skutecznym środkiem jest olej z ogórecznika bądź wiesiołka. Zawiera on substancję, która powinna być produkowana w organizmie, ale niekiedy z jakiegoś powodu nie jest. Badania wykazały, że suplementacja cofa takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane. Tak, cofa! Są sugestie, że te schorzenia są w dużej mierze wywołane pojedynczym niedoborem pokarmowym.

Kreatyna jest popularna wśród osób ćwiczących na siłowni. Ale jak się okazuje, ma szereg innych zalet. Jako jedna z nielicznych substancji, przedłużała życie zwierzętom laboratoryjnym. Ma wyraźny wpływ na procesy myślowe, dosłownie zwiększa nasz potencjał intelektualny.

Wiele innych suplementów może mieć bardzo duży wpływ na zdrowie, jeśli używa się ich zgodnie z przeznaczeniem. Zalanie organizmu nadmiarem danej substancji może zadziałać skuteczniej niż niejeden lek. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z nich ma niekiedy poważne skutki uboczne, a są choroby, w których dana substancja może wręcz zaszkodzić.