Dział ten tworzę dla jednego tylko badania. Co prawda o krwawniku można wiele pisać, ale ziołami nigdy się specjalnie nie interesowałem. Jest jednak jedna próba kliniczna, której wyniki są tak rewelacyjne, że tylko dla niej warto dodać całą podstronę.
Chodzi o stwardnienie rozsiane, a konkretnie o to:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30599916/
Pacjenci otrzymywali placebo lub ekstrakt z krwawnika, odpowiadający odpowiednio naparowi z 2 lub 4 gramów suszu, do kupienia w sklepach zielarskich czy na allegro w śmiesznej cenie kilkunastu zł za kilogram.
Postęp choroby mierzy się skalą EDSS, i więcej punktów, tym wyższy stopień upośledzenia ruchowego. Przy 0 punktów chory funkcjonuje całkowicie normalnie, przy 5 potrafi już samodzielnie przejść niewiele ponad 200 metrów, przy 7 nie przejdzie nawet 5 metrów, przy 9 już tylko leży.
W grupie placebo postęp choroby był normalny, po roku mieli o połowę punktu więcej na skali EDSS.
Grupa odpowiadająca naparowi z 2 gramów miała zatrzymanie się choroby – na skali EDSS nie było postępu, a nawet minimalna poprawa, nie było rzutów choroby, nie pojawiały się zmiany T2 – zależne, a istniejące zanikały.
Największa jednak sensacja to wyniki grupy otrzymującej odpowiednik naparu z 4 gramów suszu. Nie dość, że mieli poprawę wszystkich wykrywalnych badaniami parametrów, to na dodatek stracili cały punkt na skali EDSS. Chorzy na stwardnienie rozsiane zaczęli dosłownie zdrowieć!
Oczywiście nie jest to dowód na to, że istnieje lek na stwardnienie rozsiane. Tego typy badania niekiedy są fabrykowane, zwłaszcza w takich krajach jak ten, gdzie wykonano tu omawiane. Co więcej, nie jestem w stanie powiedzieć, czy napar z krwawnika zadziała tak samo, jak pastylki przygotowane w typ eksperymencie. Niemniej wynik jest na tyle sensacyjny, że warto go przedstawić.
Proponowałbym zalanie łyżki suszu wrzątkiem i odstawienie na kilka godzin, za kilkanaście zł można kupić wagę, która pozwoli ocenić, ile to jest 4 gramy, albo można użyć mniej dokładnej wagi kuchennej, zważyć 10 czy nawet 50 łyżek i podzielić wynik, co pozwoli uzyskać dużą dokładność pomiaru, pomimo małej dokładności samej wagi.